Programa TPP CAT

Tribunal Permanente de los pueblos (TPP) sobre les violacions amb impunitat dels Drets Humans de les persones migrants i refugiades

Dissabte 8 de juliol de 2017
Aula Magna de la Univesitat de Barcelona (UB), Edifici històric
(Pl. Universitat, Gran Via Les Corts Catalanes, 585, Barcelona)
ENGLISHCASTELLANO

PROGRAMA  9.00 – 20.00 h

9.00 – 9.45: Registre de participants

Presentació

9.45 – 11.00

  • Benvinguda per part de l’Ajuntament de Barcelona (Gerardo Pisarello)
  • Bienvinguda per part de la Fundació Solidaritat UB  (Xavier Lopez)
  • Presentació de les organitzacions convocants: Transnational Migrant Platform Europe (Jille Belisario), ECVC – Coordinadora Europea de Vía Campesina (Federico Pacheco), Comitato Verità e Giustizia per i Nuovi Desaparecidos (Flore Murard) , Sindicato Popular de vendedores ambulantes (Lamine Sarr), SOS Rosarno (Ibrahim Diabate), Institut de Drets Humans a Catalunya (David Bondia), Stop Mare Mortum (Jara Henar)

BLOC 1.   OBERTURA DE LA SESSIÓ DE TREBALL DEL TPP

11.00 – 12.15

  • Presentació de la sessió, Secretari general del Tribunal Permanent dels Pobles (Gianni Tognoni)
  • Presentació de l’acusació: Helena Maleno, Iker Barbero, Beatriz Plaza Escrivà

12.15 – 12.45: Pausa

BLOC 2.   ELEMENTS TRANSVERSALS

12.45 – 13.15   Transversalitzant l’enfocament de gènere y la diversitat sexual

  • Elements de l’acusación: Beatriz Plaza Escrivà (Plataforma Ongi Etorri Errefuxiatuak – Bienvenida a las Personas Migrantes y Refugiadas)
  • Testimonis: Mujeres Pa’lante, Caravana Feminista (Montse Benito),  Representant d’organizació de persones migrants africanes, Reclaiming Migrant Domestic Workers Rights Campaign UK (Khadija Najlaoui).

13.15 – 13.25: Comentaris del públic

13.25 – 13.50  Les violacions dels drets de les persones menors y joves migrants:

  • Elements de l’acusació: Luciano Banchio Dalmasso (Espacio del Inmigrante- HIJOS- Barcelona)
  • Testimonis:  Plataforma por los derechos de menores y jòvenes migrantes (Fatima Zouir), Migrant Filipino Youth Association (Nemel Reyes)

13.50 – 14.00: Comentaris del públic

14.00 – 15.00: Dinar (càtering)

BLOC 3.   DIMENSIONS ESPECÍFIQUES

15.00 – 15.40: Les causes

  • Elements de l’acusació: Brid Brennan (Transnational Institute)
  • Testimonis: Attac Maroc (Lucile Daumas), ECVC – Coordinadora Europea de Vía Campesina (Federico Pacheco),  Comunitat Palestina de Catalunya i Alkarama-Moviment de Dones Palestines (Zuhur Dalo)

15.40 – 15.50  Comentaris del públic

15.50 – 16.20:  Desplaçament migratori i vulneració de drets

  • Elements de l’acusació: Helena Maleno (Caminando Fronteras)
  • Testimonis:  Agenzia Habeshia (Don Mussie Zerai), UCFR (Baba Jawara), MDCD (Abdellatif Mortajine), Association La Terre pour tous – Túnez (Imed Soltani)

16.20 – 16.30: Comentaris del públic

16.30 – 17.10:  Les fronteres

  • Elements de la acusació: Iker Barbero
  • Testimonis: SOS Rosarno (Ibrahim Diabate), IRIDIA-NOVACT-Fotomovimiento (Andrés Garcia Berrio), Tanquem els CIES Barcelona (Alberto Guerrero), Carovane Migranti (Giacomo Donadio)

17.10 – 17.20 Comentaris i preguntes
17.20 – 17.50  Pausa

17.50 – 18.15  L’Europa Fortalesa – Polítiques d’exclusió i racisme, acollida de les persones migrants

  • Elements de l’acusació: Norma Falconi (Sindillar y Papeles para todos)
  • Testimonis: La Via Campesina – SOC-SAT (Spitou Mendy), Platform of Filipino Migrant Organisations in Europe  (Nonoi Hacbang),  EMCEMO (Abdou Menebhi)

BLOC 4.   INTERVENCIÓ DELS/ES JUTGES/JUTGESSES

18.15 – 19.30: Intervenció dels Jutges del Panell

Membres del Tribunal presents: Bridget Anderson (UK), Leticia Gutiérrez (México), Jennifer Chiriga (Sudáfrica), Carlos Beristain (Euskal Herria)
Cloenda: Secretari General del Tribunal Permanent dels Pobles (Gianni Tognoni)

BLOC 5.   ACTE CULTURAL

19.30 – 20.30:

  • Rosa Sánchez
  • Las Amigas de Yoli
  • Nino Quaranta

*Els/les ponents es troben en procés de sel·lecció per part de les organitzacions convocants